SPS Executive Committee

The Executive Committee (EC) is elected by the members of the Scottish Paediatric Society at the Annual General Meeting.

President 

The President serves on the EC as President Elect for the first year and then as President the following year.

Dr Donald Macgregor, Consultant Paediatrician - President

  • Elected on 25/11/2016
  • Term ends on 17/11/2017

Dr Sheena Kinmond - President Elect

  • Elected on 25/11/2016
  • Term ends on 17/11/2017

Honorary Secretary and Treasurer

This post is elected for six years.

Dr Lynn MacLeod, Consultant Paediatrician

  • Elected on 25/11/2016
  • Term ends on 11/2022

Dr Christine Findlay, Consultant Paediatrician - Assistant Honorary Secretary and Treasurer

  • Elected on 25/11/2016
  • Term ends 17/11/2017

Other EC members 

Seven EC members are elected for three years as follows:

  • four members represent the four major teaching centres in Aberdeen, Dundee, Edinburgh and Glasgow
  • two members represent the Highlands and the districts
  • one member and a deputy represent the trainees

Dr Jonathan McCormick, Consultant Paediatrician

  • Elected on 25/11/2009
  • Re-elected on 28/11/2014
  • Term ends on 24/11/2017

Dr Rosie Hague, Consultant Paediatrician

  • Elected on 25/11/2016
  • Term ends on 11/2019

Dr Mairi Stark, Consultant Paediatrician

  • Elected on 25/11/2009
  • Re-elected on 28/11/2014
  • Term ends on 24/11/2017

Dr Angela Sun, Consultant Paediatrician

  • Elected on 25/11/2016
  • Term ends on 11/2019

Dr Lana O'Hara, Consultant Paediatrician

  • Elected on 27/11/2015
  • Term ends on 25/11/2018
Dr Elise Weir, Trainee Paediatrician - Trainee Representative
  • Elected on 27/11/2015
  • Term ends on 24/11/2017
Dr Salman Khurshid, Trainee Paediatrician - Deputy Trainee Representative
  • Elected on 10/2016
  • Term end on 10/2019

RCPCH representative

The Scottish Officer of the Royal College of Paediatrics and Child Health is co-opted to the EC.

Professor Steve Turner, Consultant Paediatrician

  • Elected on 25/02/2016
  • Term ends on 2/2019

Scottish Association of Community Child Health (SACCH) representative

This post is co-opted to the EC.

Dr Shiuli Russell, Consultant Paediatrician

  • Elected on 25/11/2016
  • Term ends on 11/2019

Contact

Dr Lynn MacLeod, Consultant Paediatrician - 

lynn.macleod@nhs.net